עדכונים ממרכז הקיימות

ניוזלטר אדר תשע"ז, מרץ 2017

 

אז מה קורה במרכז הקיימות?

עונת החורף הנוכחית ברכה אותנו בגשמים לרוב, וברצף של ימים קרירים - אבל אצלנו במרכז הקיימות זה לא מפריע לעבודה השוטפת:

 • בחודש שעבר חגגנו את טו' בשבט - למדנו להכין גרנולה ביתית (שיבולת שועל, אגוזים, גרעיני דלעת, גרעיני חמניה, חמוציות, צימוקים, אננס, גרידת תפוז, דבש, תנור או כיריים, סיר גדול וכף לבחישה).
 • שיחקנו במשחקים מתוצרת עצמית, ומחומרים שבד"כ פשוט יזרקו לפח. הרווח משולש: מקטינים את כמות האשפה הנזרקת, נהנים מעצם הבנייה והיצירה של המשחק, שעות של הנאה עם חברים ומשפחה.
 • הכנו כדורי זרעים (בוץ ובו מתחבאים זרעים שונים) וזרקנו אותם בסביבה הקרובה (אדניות ושטחים ציבוריים). בחודש הקרוב נוכל לראות מה מבצבץ שם!

בשבועות האחרונים אנחנו מתרגשים לקראת פורים:

 • כפות עץ ומברשות ישנות קיבלו תחפושת נחמדה.
 • אריזות ישנות, עדשים, פקקים, גפרורים ועוד הפכו לרעשנים מעוצבים.
 • בקרוב - רעיונות מדליקים למשלוחי מנות!

 

 

 

 

 ניוזלטר תשרי תשע"ה, ספטמבר 2014

אוגוסט עבר. הילדים לאט לאט נקלטים במסגרות החדשות. השגרה הברוכה מתחילה לחלחל.

תחום הקיימות נכנס לתרדמת הקיץ. עם קצת הכנות לקראת השנה החדשה הבאה עלינו לטובה. אבל תקופה זו, בה עשיתי לביתי- בכל המובנים- מעבר דירה, ושבועיים אינטנסיביים עם הדור הבא, העלו מחשבות רבות.

התמזל מזלנו, והצלחנו לרכוש בית במדינת ישראל 2014. הרבה התלבטויות ליוו את הבחירה בבית, פערים בין חלום ומציאות, בין רצוי וראוי, בין הפרטי והציבורי, ובין חדר רביעי לחצר. נפרדנו מדירה בבלוק ישן, עם שכנים מגוונים ויקרים, נוף עוצר נשימה, ותהליך העצמה שכונתי שהתחיל ללבלב. לדירה קטנה יותר עם חצר קטנה ופרטית וחדר אחד פחות. ושכנים חדשים.

המעבר לדירה קטנה, גורם לי לחשוב הרבה על המקום שאנחנו תופסים בעולם. אין ספק שבמדינה שלנו הסוגיה הזאת מורגשת מאוד. החששות ממקום קטן, שמאלץ אותנו להיפרד מהרבה חפצים, פינה מקום לאתגר משמח: לברור בקפידה את החפצים שמלווים אותנו. להיפרד ממה שאינו באמת שימושי או בעל ערך רגשי משמעותי. לחשוב עוד כמה פעמים לפני רכישה נוספת, ולבדוק שוב, אם התועלת של החפץ עולה על הנזק: עומס של דברים, בלאגן וחוסר נגישות.

עוד גיליתי שאכסון נכון וחכם, ועיצוב יפה, שווה לפעמים כמו עוד חדר כמעט, ושהחצר היא נכס שלא יסולא בפז. השאיפה לחיות בבניין ולהשקיע את מיטב כוחותי בגינה משותפת, פינתה את מקומה באופן חלקי לרצון העמוק לגדל אוכל בחצר ביתי. אני ממשיכה להיות חלק מרכזי בתהליך הקהילתי שהתחלנו ברחוב האורנים. כי רחוב האורנים הוא עדיין ממש בית בשבילי ומקווה שכך הוא יישאר.

הגעתי ליקנעם, כי בחרתי לחיות בעיר, כי העיר היא הפתרון היותר אקולוגי, אם היא מנוהלת נכון. בעיר כל אזרח תופס פחות שטח מאשר בפרבר או בכפר. בעיר נכונה, לא כל אדם צריך רכב פרטי, כי יש מערכת יעילה של תחבורה ציבורית. בעיר נכונה, יש שטחים ירוקים בתוך ומסביב לעיר. בעיר נכונה יש קהילה מגוונת, ומחוברת. בעיר נכונה יש מסחר, תעסוקה, בילויים, וטבע. בעיר נכונה יש חינוך איכותי, זיקה למקום, ותחושת שייכות ואחריות. אז אני בוחרת לחיות בעיר. לתפוס מקום צנוע יותר בעולם. כדי לעשות שינוי שרלוונטי לרוב האנשים בעולם. כדי למצוא ולהמציא את העיר הנכונה שלנו.

שתהיה שנה טובה לכולנו!


 

תמוז תשע"ד, יולי 2014

סיומים מסביבנו. סיכומים. איסופים. שדות קצורי תבואה, ובתי ספר מרוקנים מתלמידים והמולה. ולמרות שיש לנו עוד חודש גדוש בקייטנות לפנינו ועשייה מרובה, אנחנו מתכנסים לחשבונות נפש אישיים וכלליים. מה עשינו טוב, מה יכולנו לשפר. באילו דרכים נרצה לפסוע בשנה הקרובה.

בתחילת החודש ערכנו את פסטיבל "אקולנוע". יד ביד עם המתנ"ס ועם תרבותא הרמנו אירוע מושקע, מגוון רלוונטי ומרתק. ולמרות שחשבנו שיהיה ביקוש לסרטים ולפעילויות נותרנו די מעטים. אני תוהה אם לא זיהינו נכון את הצורך ואולי אין ביקוש לסוג כזה של תרבות ביקנעם והסביבה. או שכשלנו בפרטים: פרסום, שעות פעילות, תוכן וכד'. נשמח לשמוע פדבקים. כדי לשפר את המענים שאנחנו בונים.

הקיץ מכנס אותנו פנימה. והשוקנעם בחודשי החום הכבד, נשארים בתוך מועדון גאיה הממוזג והנעים. בכל מקרה אנחנו מקיימים פעילות לילדים, וזה מאפשר לכם לעשות שופינג בראש שקט, לפשפש בערימות ולמצוא מציאות. לכבוד הקיץ, והרצון לאוור ולשחרר, אנחנו פותחים במבצע: מלאו שקית בבגדים, ושלמו רק 10 שקלים!!! לא תאמינו אילו מציאות אתם עשויים לפגוש. השוק הבא יתקיים ב-30/7 מהשעה 17:00.

נמשיך להיפגש בגינה בימי רביעי. לפעילויות קיץ מהנות. ושוב, נשמח לשמוע מכם מהם הצרכים, ןלהיערך בהתאם לשנה הקרובה.

קיץ נעים, צונן ובטוח.

 

 


ניוזלטר סיוון תשע"ד, מאי 2014 

חודש מלא מאחורינו, ולפנינו עוד הרבה פעילות משמחת. הפעם נתחיל ממה שמצפה לנו:

אנחנו בעיצומו של פסטיבל אקולנוע. הסרטים שהיו עד עכשיו היו מאירי עיניים, משעשעים, ומעוררי מחשבה ורצון לעשות שינוי. חגגנו קבלת שבת קהילתית, יחד עם חברים מהעיר ומקהילות שונות. יצקנו יחד תוכן לקראת שבת בהשראת חג השבועות והפסטיבל. תודה לכל המשתתפים והפעילים שלקחו חלק, ובמיוחד לדסי ולקהילת אהל מנשה, ששמחו להנחות ולעזור בערב.


 


 

 

 

לרוכשים כרטיס לשני הסרטים תינתן הנחה

נתראה!

ומה עבר עלינו בחודש האחרון:

בשעה טובה השקנו את השוקנעם המחודש הראשון. עם מועצת הנשים של המתנ"ס ובית "גאיה". השוקנעם הוא בדגש קניות יד שניה. אתם מוזמנים להעביר לגאיה או למתנ"ס במהלך החודש חפצים שאינם בשימוש, ולא פחות מכך, אתם מוזמנים להגיע מידי יום רביעי האחרון בחודש לשוק למצוא מציאות נהדרות. בנוסף אנחנו מזמינים יוצרים מקומיים להעמיד דוכן למכור את תוצרתם, בתיאום מראש עם ימית, וללא תשלום. בכל שוק תתקיים פעילות לילדים. בחודש שעבר זכינו לשעת סיפור משעשעת במיוחד עם אביטלי. שימו לב השוק הקרוב יתחיל ב-17:00. כדי להימנע מהשעות החמות עד כמה שניתן. בואו לעשות שופינג אקולוגי, לתרום לכיס ולקהילה. כל הכנסות היד שנייה, לילדים נזקקים בעיר.

זו השנה השנייה שאנחנו שותפים ביחד עם תכנית "משעול" של הרווחה בהפעלת גינה לקבוצת נשים מבוגרות, רובן בנות העדה האתיופית. את הקבוצה מדריכה אילנה ארז, מהעמותה. בשבוע שעבר התקיים אירוע שיא אליו הוזמנו הנכדים והילדים של הפעילות בגינה. ביחד עם הסבתות הם שתלו בגינה, הכינו עציצים לבית, פתרו חידון ירקות באמהרית, והתכבדנו בארוחת מלכים מעשה ידי הנשים. היה מפגש מרגש בו הילדים זכו לראות ולהתגאות בעשייה של הסבתות שלהן. ולהיות חלק מהגינה הנפלאה שנרקמת בבית רימון.

היינו חלק מל"ג בעומר של בתי הספר היסודיים. בו העברנו פעילות כיתתית בדגש על שיתוף פעולה ועבודת צוות. תודה למארגנים על היוזמה לצמצום מדורות, ועל ההזמנה להיות חלק מהאירוע. ותודה לש"שים על ההתגייסות למשימה.

 


 ניוזלטר אייר תשע"ד, מאי 2014 

משנכנס אייר...

גם בגינה וגם אצלנו, אנחנו נהנים מהפירות שזרענו בסתיו. בגינה כבר קטפנו בפעילויות גזרים, וברוקולי, קולרבי ומנגולד והכנו מהם מטעמים. ואצלנו משגשגים שיתופי הפעולה ואנחנו בהחלט בתחושה אביבית של התחדשות והבטחה לבאות. הנה חלק מהדברים הנפלאים שנרקמים אצלנו:
מהחודש הקרוב, אנחנו חוברים לגאיה, להפעלת חנות היד שניה שהיתה בתרדמה. החנות תהיה פתוחה כל יום רביעי. שעות מדויקות יתפרסמו בהמשך. מידי יום רביעי אחרון בחודש נערוך שוק החלפות, במגרש הכדורסל ליד גאיה. השוקנעם המחודש, ישמור על האופי שהתחלנו בו, עם הפעלות לילדים, ואווירה קהילתית פתוחה. יוצרים מקומיים שרוצים למכור בו, יכולים בתיאום עם ימית וללא תשלום. גם אם יש לכם המון לימונים על העץ, ואין לכם מה לעשות איתם, אתם מוזמנים למכור במחיר סמלי שכולם ירוויחו. השוק הראשון יתקיים ב-28/5 אחר הצהריים. מתרגשים מאוד מהשותפות הנפלאה הזאת, ומודים ללאה פדידה, על היד המושטת, המעוף, והחזון.

 

בתחילת יוני אנחנו הולכים להיות חלק מפסטיבל אקולנוע הארצי. וביחד עם תרבותא אנחנו מפיקים שבוע מלא בעניין, חוויה ותוכן. סרטי הפסטיבל שבחרנו רלוונטיים במיוחד לנו, תושבי יקנעם והסביבה. בין היתר יוצג סרט על חקלאי בארה"ב שמקבל הצעה שאי אפשר לסרב לה מחברת גז, הרוצה לרכוש את אדמותיו, הוא יוצא למסע לברר מה קרה לאזורים בהם נכנסו חברות הגז, ומגלה נתונים מדאיגים ביותר. את הסרט נלווה בדיון על הקמת מתקן הגז שמתוכנן לקום בחגית. בין היתר יהיו סרטים שעוסקים בבעיית האשפה העולמית, ובילדות הנעלמת של ילדינו אל מול המסכים המקיפים אותם מכל עבר. גם סרט זה נלווה בדיון בנושא. גם לילדים צפויות פעילויות ונספר עוד בהמשך. מוזמנים להתעדכן אצלנו דףהפייסבוק או בתרבותא.

את הציור היפה הזה, בכניסה לרחוב האורנים, התחלנו באירוע ט"ו בשבט, וקצת לפני פסח, השינשינים היקרים סיימו אותו. הכניסה לרחוב מאירת פנים ומסמלת גם התחלה חדשה נוספת: כניסת התכנית העירונית "מוטב יחדיו" שנכנסת לציר צלע ההר- מהואדי ועד רחוב אורנים, לעבודה ארוכת טווח לשיפור השכונה ביחד עם התושבים ועם כל הגורמים המקצועיים. החודש ניפגש למפגש למידה רחב, וחלוקה לועדות עבודה לקידום השכונה. אם אתם תושבי השכונה ורוצים לקחת חלק בשיפורה, אתם מוזמנים לפנות אלינו או למרכז להעצמת המשפחה. אנחנו שמחים ומתרגשים להיות חלק מהתהליך החשוב הזה.ה"סביבה למסיבה" מתחילה להגיב לשינוי העונות, ואנחנו נהנים מחברים חדשים בפעילויות בימי רביעי אחר הצהריים. כל מפגש יתחיל בפעילות בגינה, ואחריו קצת יצירה או בישול. החודש אנחנו מתחילים מסורת חדשה: ארוחה משותפת במרכז הקיימות. מוזמנים להביא קצת ירקות וממרח. אנחנו
נכין את הפיתות יחד, ונחתוך סלט. אולי גם נוכל לשפר בהפתעות מהגינה. אנחנו מנסים להבין מהי שעת ההתחלה העדיפה עליכם, ובינתיים מגלים שלקראת חמש זה הזמן המוצלח ביותר. נשמח לשמוע את דעתכם, כדי להתאים את עצמנו.
 

 

תכנית הפעילוית לחודש הקרוב:

7/5 הכנת פינות האכלה לציפורים. תביאו

קרטוני חלב או מיץ, אנחנו נביא אצטורבלים.

 

מתאים גם לקטנטנים..

14/5 ארוחה משותפת בגינה

21/5 הכנת פאזלים ממגזינים וציורים

28/5 השוקנעם המחודש- ניפגש במגרש הכדורסל ליד המשטרה וחנות גאיה.

ניוזלטר ניסן תשע"ד, אפריל 2014 

 

חודש האביב מאחורינו. הפריחה בשיאה, וכך גם הפעילות אצלנו. בימי רביעי אחר הצהריים אנחנו כבר בחוץ בגינה והשבוע התחדשנו בשעון הקיץ. זה יאפשר לנו להתחיל את הפעילות ב-16:30 במקום 16:00. מוזמנים אלינו לבילוי בגינה הפורחת והשופעת. חוץ מזה שינינו את השם- ל"סביבה למסיבה", ואתם מוזמנים לתרגל ולהתרגל איתנו לשם החדש.

בשושן פורים הצטרפנו לאירוע ה"עפיפונוף לכרמל" שהתקיים בפארק גנדי, ביוזמת ובהובלת תכנית "משעול", של הרווחה. היה מקסים, צבעוני ושמח.

בבית ספר הדסים, התחלנו מהלך של אימוץ אתר- קיר עם קיני שרקרקים שננטש לאחרונה, וגבעה קסומה מלאה בפרחי בר יפיפיים. יצאנו עם ילדי הכיתות הבוגרות לזהות ולהכיר את הפרחים, העצים והחרקים. גילינו עולם צבעוני עשיר ומופלא, אותו נרצה להכיר יותר, לשמור ולטפח.

ומה צפוי לנו בחודש הקרוב:

לקראת פסח אנחנו עורכים את ה"שוקנעם"- שוק יוצרים מקומי. מפרגנים לעסקים מקומיים, וקונים את המתנות לחג מהשכנים. זה יותר הוגן, זה יותר מיוחד, זה יותר סביבתי, וזה גם יותר כייף! באירוע יהיו דוכנים מגוונים. מתחם "ירוקנעם"- חנות יד שנייה, הכנת כריות חימום למיקרו מבדים ישנים בעזרת תופרת. האירוע בשותפות עם היחידה סביבתית, ועם המתנ"ס.

אתם עושים סדרים וניקיונות לקראת פסח, שימו בצד מה שאתם לא צריכים, ותביאו ליד שנייה בשוקנעם. מי יודע אולי גם תמצאו לעצמכם מתנה לחג?

נתראה בשוקנעםיצאנו לגינה, הכנו חביתת ירק, וגם קטפנו גזרים ראשונים, ועוד קצת קטנים.
בנוסף יש תמונות מפעילות של אימוץ אתר, שהנחנו בהדסים. הילדים יצאו לגבעה הסמוכה לגלות את פשע פרחי הבר בפעילות משחקית ומהנה, שהרחיבה את הלב...
     

 


ניוזלטר אדר ב' תשע"ד, מרץ 2014 

"כל מי שעוד יושב בבית הוא פיסח או נזיר" (נעמי שמר)

ארצנו עולה על גדותיה ביופי, הירוק והפורח ממלאים את הלב. ערכנו טיול ליקוט נוסף, ואחד התבטל לנו בגלל הגשם. אנחנו מוכנים לבטל הכל, למען גשם אמיתי, כמו שצריך. 

"כדי להגשים חלום אחד קטן" או" שינויים בהרגלי הצריכה": (אהוד מנור/ארקדי דוכין)

לפני כחודש פנתה אלינו אביטל, תושבת העיר. אביטל היא מנוע טורבו של עשיית טוב. והיה לה חלום לקיים מסורת חודשית של שווקי החלפות ביקנעם. הציבור ירוויח קניות בזול. העולם ירוויח פחות פסולת, ופחות ייצור מיותר. ויש עוד כמה רווחים על הדרך. החלום הזה מצא אצלנו בית, והרמנו יחד איתה, ועם ילדי כיתה ד' בבית הספר "הדסים" שוק החלפות מרשים וכייפי. אם אתם גם חולמים כמונו, נשמח לכל עזרה, מהבאת ציוד שאין בו שימוש, ועד התנדבות בסידור וארגון השוק בהמשך. בכלל, היינו רוצים להיות בית לחלומות ירוקים. ונשמח לעוד חולמים שמחפשים קורת גג, רעיונות וכוחות להגשמת החלום.

ובחודש הקרוב:

בשושן פורים, אחר הצהריים אנחנו מצטרפים לחגיגת עפיפונים בפארק גנדי, שמובילה תכנית "משעול" העירונית- "עפיפונוף לכרמל". למעוניינים- נכין ביום רביעי שלפני כן, עפיפונים יפים ועפים במפגש אחר הצהריים במרכז הקיימות.

ואם כבר במפגש אחר הצהריים עסקינן- אז הכירו ותרגלו את השם החדש: "סביבה למסיבה". כן מידי יום רביעי ניפגש לסביבה למסיבה, הורים וילדים. וממש עוד מעט נוכל לצאת החוצה, לגינה, למדורה, לאדמה לאור. מחכים לראותכם.

ואמנם לא בחודש הקרוב, אבל ממש עוד מעט: אנחנו נערכים לשוקנעם ירוקנעם: שוק שעושה כבוד ליוצרים מקומיים. כי בפסח הזה קונים את המתנות made in yokne'am. אז אם אתם בעלי עסק של אומנות, מזון או מוצרים טובים אחרים, פנו אלינו, ונשמח שתהיו חלק בחגיגה המקומית.

הרבו בשמחה!

מרכז הקיימות


 


ניוזלטר אדר א' תשע"ד, פברואר 2014 

 סוף סוף הגבעות מסביבנו התחילו להצבע בירוק. וזו כבר סיבה למסיבה. את ט"ו בשבט חגגנו במסיבת רחוב, ברחוב האורנים עם פעילויות שונות ומהנות: פינת בישולי שדה בריאים, הכנת עציצים, ציור קיר, משחק על הפרדת פסולת והכנת גינת מאכל קטנה לרווחת התושבים. הגיעו משפחות רבות מהשכונה ומהעיר, והאווירה היתה נפלאה. את האירוע המקסים הזה, הרמנו יד ביד עם המרכז למשפחה, עם הש"שים הנפלאים שבנו והובילו את התחנות, ועם בנות השירות הנהדרות שעזרו בהדרכת התחנות. גם ראש העיר בא לבקר, ושתל איתנו עץ רימון.

בבי"ס הדסים הקמנו סיירת ירוקהשל תלמידים מנהיגים מהשכונה- שמטרתם שיפור השכונה. הקבוצה הנבחרת הכינה את השטח לגינה הקהילתית, והיא גם אחראית לשמור עליו ביחד עם שאר התושבים. הסיירת פועלת פעם בשבוע בשעות ביה"ס, בהדרכת המורה אנליה, גוני הש"שית, וימית ממרכז הקיימות. בנוסף קמה בביה"ס הנהגה ירוקה לקידום תחום הקיימות בתוך ביה"ס. ילדי כיתות ד'. כחלק משיעורי הקיימות שלהם, משתלבים בעבודה בחווה החקלאית האתיופית. שיתוף הפעולה עם הקהילה האתיופית, מגביר את תחושת השייכות בקרב התלמידים, מייצר גאווה וחיבור תרבותי ורב תרבותי.

גם בבי"ס אורנים התקיים אירוע ט"ו בשבט, בהובלת סיירת הסביבה, שמאמצת, בין היתר, את רצועת היער שמתחת השכונה הותיקה. את הסייר, מדריכים אבישג ממרכז הקיימות, ומור וטולי השינשינים. לקראת הפעילות הילדים אספו בלוטים מעץ האלון העתיק שלמרגלות התל, ובאירוע ט"ו בשבט, ילדי ביה"ס טמנו אותם, במטרה לעבות את החורש הטבעי שהיה כאן פעם. האירוע לווה - איך אפשר בלי - בהדלקת מדורה קטנה , הכנת פיתות ותה.

הירוק היום טעים מאוד: קיימנו טיול ליקוט ראשון לעונה. בטיול הכרנו מיני עשבים אכילים הצומחים בסביתנו, דיברנו קצת על לקטות וקיימות, הכנו ארוחת מטעמים, ושמענו מכמה אנשים את המשפט: "האמת, לא האמנתי שזה יהיה כל כך טעים". היה מהנה וחווייתי. מי שרוצה לטעום מהחוויה, נקיים עוד טיול ב- 15פברואר, ועוד טיול בשושן פורים- המתאים גם לציבור הדתי. פרטים נוספים בפלאייר.

ומה בחודש הקרוב?

 

ב-26/2 השיקנעם! שוק החלפות שיקי, עם סדנאות להכנת תחפושות ואביזרים לפורים מבגדים משומשים. מוזמנים לאסוף בגדים, ספרים, כלי בית וכל מה שאין לכם שימוש בו, אבל אחרים יכולים להרוויח. משתפים את השפע שלנו, חוסכים בגדול לעצמנו ולסביבה. את החפצים ניתן להביא לבי"ס הדסים במהלך שעות היום, או לאביטל: 054-7542626 או לימית: 052-4696827.

  15/2 טיול ליקוט נוסף יוצא לדרך. פרטים בפלייר המצורף, ההרשמה אולניין בכתובת: http://goo.gl/xBKGFF


חדש במפגשי אחה"צ קהילתיים:

פינת משחק לקטנטנים. צעצועים ומשחקים לתינוקות ופעוטות. אם יש לכם צעצועים בבית שאין בהם שימוש, נשמח לקבלם. 

 תכנית המפגשים הקרובה:

5/2 הכנת גירי מדרכה צבעוניים (תביאו בקבוקי אקטימל/גליל נייר טואלט)  דוגמה מהאתר המקסים "בידיים" : 

12/2 הכנת שם לקיר מקרטון ובדים. יוצא מקסים, ולמדנו לקחים מהפעם הראשונה... (אם יש לכם תביאו בדים) 

19/2 מובייל מחומרים מהטבע

 ב-26/2 השיקנעם! 


 אחר צהריים קהילתי, או "חוג משפחתי":

כל יום רביעי מהשעה 16:00 ועד כמעט 18:00 במרכז הקיימות. בעלות של 10 ש"ח לילד (לכיסוי עלויות). בכוונת: פעילות עם עיסת נייר. תבואו עם בגדים פושטים שאפשר ללכלך...  ומה עוד? מזכירים לכם שאתם יכולים לחגוג אצלנו

יום הולדת ירוק גם בחורף. אם אתם מחפשים מקום ופעילות עם ערך נוסף – תפנו אלינו. נשמח לחשוב ולבנות אתכם יחד את המסיבה. שימוש בכלים רב פעמיים או מתכלים בלבד. פרטים אצל שלומית: ­­­­­­­­­­­shlomit.coach@gmail.com

אנחנו משווקים מוצרים סביבתיים במחירים שווים במיוחד: חסכמים לברז ולמקלחת, כדור כביסה שחוסך אבקות ודטרגנטים מזהמים, מאגרון למי מזגנים להשקיית הגינות ועוד... פרטים אצל שלומית, מהאייטם הקודם.


 


 


ניוזלטר שבט תשע"ד, ינואר 2014 

אנחנו מסכמים חודשיים של פעילות, בהם נפגשנו מידי יום רביעי אחר הצהריים לפעילות משפחתית משותפת. את נובמבר עוד בילינו בגינה בחוץ, ואחרי הסערה הגדולה נכנסו פנימה לכיתה מחוממת ויבשה. בין היתר הכנו פנסים צבעוניים מצנצנות ישנות, נרות שמן וסביבונים מחימר, פצצות זרעים מבוץ להפרחת פינות מוזנחות בעיר, משחק פלונטר מדליק משלטי בחירות ועוד.  לחנוכה יצרנו חנוכיות חימר, שגם עברו שריפה מקצועית- ע"י אבא קרמיקאי.

אנחנו מזמינים את מי שרוצה, להיות מעורב או להעביר פעילות- כי אנחנו מרכז קהילתי. ומי שעוד לא הגיע אלינו, וצריך פוש קטן - תחשבו על הפעילות שלנו כחוג עם הילדים, הזדמנות להיות ילדים בעצמנו, ליצור ולשחק עם הילדים שלנו ועם משפחות אחרות. נשמח לראותכם.- כשהמרכז שוקק, זה תענוג!

אז דצמבר עבר, וזכינו סוף סוף לכמויות גשם מרשימות. זה נתן פוש לגינה שלנו, שסוף סוף פגשה את הזרעים הרבים שחיכו להטמן באדמה. עכשיו נותר לנו לחכות לגשם הבא, ולמערכת ההשקייה. אם אתם גרים בבית עם גינה, גם אתם יכולים להקדיש חלקה לגידול ירקות ותבלינים ונשמח מאוד לעזור לכם, לייעץ וגם לתרום זרעים.  אם אתם גרים בדירה, ויש לכם מרפסת, אפילו קטנה, אנחנו יכולים להציע רעיונות מדליקים לגידול ירקות, תבלינים ופרחים. תמונות מצורפות. וסרטון קצר ומדליק.  ומה צפוי לנו בינואר:
 

מסיבת רחוב משגעת, ברחוב האורנים. הפנינג ט"ו בשבט הכולל הכנת עציצים אישיים, משחק מדליק ועמדת הסברה על הפרדת פסולת, בישולי שדה על מדורה, ציור קיר ועוד! מתי? ביום שישי ט"ז בשבט

17/1 בשעה 12:30. הולך להיות ירוק ושמייח!

  טיול ליקוט לקהל הרחב

להכרת צמחי מאכל שגדלים מתחת לאף, ממש פה בסביבה. נחזור לצרכנות הכי ראשונית של האדם, נלמד, נטייל, ונכין ארוחה ירוקה וטעימה מהסופר של הטבע. מתי? ביום שבת ה-25/1 בשעה 9:00 בבוקר עלות (כולל ארוחה): 25 ש"ח למשתתף מעל גיל שנתיים, לא יותר מ-80 ש"ח למשפחה         .
פרטים נוספים ינתנו בהרשמה מראש: ימית- 052-4696827. 

עוד על תוכנית הקיימות בקישור הבא >

 • מרחב כרמל (צהרון)
  • שנת שירות
   • שיקום
    • קיימות
     • רווחה בקהילה

       
      © כל הזכויות שמורות לעמותת שחרות / רח' השקמה 6/13 יקנעם 20692 / טל: 077-7100290 / shacharut@gmail.com

      דף הבית | אודות | קהילת שחר | גלריה | לתרומות | דרושים | צור קשר | English |   

      Tivonet