חדשות ועדכונים מהש"ש

 חדשות מהש"ש, אוקטובר 2014

ראש השנה זהו זמן טוב לשבת ולחשוב על השנה שהייתה, על השנה שתבוא, על ציפיות ואכזבות, על עצמי ועל המשפחה. בתחילת השנה הזו התחלנו, עשרה אנשים שונים (מכל הבחינות), שנת שירות דרך עמותת שחרות. השנה שהיא הזדמנות חד פעמית לגור כקומונה, לקבל גב ותמיכה, להשתבץ למסגרות, להכיר אנשים, להיות חלק ממשהו גדול יותר, להתנדב במסגרות שונות, ופשוט לעשות!

בראש השנה הקרב כל אחד מאיתנו יחזור לביתו ויחשוב גם הוא. יחשוב על השנה שהייתה אבל בעיקר על השנה שתבוא. התחלנו שנת שירות וזה מאוד לא פשוט.

לפני חודש נסענו לאילת. באילת עבדנו בבית מלון על מנת להרוויח חלק מהכסף לשנת שירות מתוך האמונה שבשנה הזו אנחנו שותפים לכל דבר ועניין, גם בפן הכלכלי.

בזמן שהותנו באילת נדרש מאיתנו להתחיל להיות קומונה. התגבשנו כקבוצה. התחלנו להבין מה זה חיי קבוצה, להתמודד עם קשיים יחד. למדנו לפנות אחד לשני כשקשה למרות האי נעימות הרבה בפנייה לאדם שאנחנו מכירים מספר ימים בודדים. היה לנו קשה מאוד, אך החוויה עצבה אותנו ובנתה אותנו כקבוצה ויש לכך משמעות רבה.

עברנו את אילת!

עצרנו בקריית שמונה לסמינר פתיחת שנה של ארגון בינ"ה. בינ"ה הוא הארגון המשלח של שנת השירות בשנה הזו והוא מפעיל עוד מספר קומונות של שנת שירות בארץ. בעקבות כך, הוקפנו באנשים רבים ושונים שלא הכרנו מקומונות שונות ומגוונות בארץ. בשלושת הימים האלו עברנו סדנאות קבוצה וגיבוש שכבתי. העבירו לנו תכנים שונים, השתתפנו בדיונים, והתגבשנו עוד קצת כקומונה. קבענו כללים לחיים המשותפים בקומונה, דיברנו על סוגיות שונות בחיים, על עצמנו ועל החיים מהם באנו ועל החיים אליהם פנינו מועדות.

לאחר שלושה ימים של "חופשה קצרה" הגענו לקומונה ביקנעם. הדירה שלא גרו בה מספר חודשים נראתה כמעט כמו חדר במלון 5 כוכבים. נדרש מאיתנו רק לטאטא את הרצפה, לעשות ספונג'ה, לנקות את העובש מהמקרר, לנקות אבנית מהקומקום במשך שבוע, לבשל מחוץ לבית, לנקות את השירותים, לגלות אוצרות מאחורי המיטות ובקיצור לגלות את "חיי המבוגרים".

סיימנו את הניקיונות, ואת העצירות למען פגישות עם הצוות שילווה אותנו בשנה הזו. שמחנו לגלות שהצוות מלא בצפייה, הערכה והכי חשוב מוכנות לשיתוף פעולה עם הצעירים החדשים שלפני שניה רק סיימו את הבגרויות.

התחלנו להתאקלם לאט לאט. נכנסנו למסגרות בוקר בבתי הספר. בבתי הספר הכרנו את הסגל וחלק מהתלמידים. במקביל קיימנו חיי קומונה על הטוב והקושי שבדבר. למדנו איך לחיות יחד בדירה, לנהל דיונים (טובים וקשים, טעונים ומצחיקים ובעיקר מאוד חשובים...) ולקבל את השונה ולחיות יחד איתו.

במקביל לעבודתנו בבתי הספר בבקרים חלק ממסגרות אחר הצהריים התחילו לפעול. ביניהן הפעילות במרכז הקיימות שבה משתתפים שני שינשינים מהקומונה. בין הפעולות שהם התחילו להפעיל היה מסיק זיתים, שוקנעם שבו נמכרו בגדים יד שניה לתרומות ונטיעות בגינה הקהילתית. לאירועים אלה הגענו כל הקומונה לתמיכה והשתתפות. גם לבית רימון נכנסו שלושה שינשינים לפעילות, ופעילות המד"צים בבית הנוער החלה לרקום גידים.

בסופ"ש האחרון עמותת שחרות קיימה כנס מחזורים בו השתתפו קהילת שחר, מחזורים א' וב' של השנת שירות, ואנחנו מחזור ג'. הכנס נועד לחיזוק הקשר בין כלל השינשינים מכל המחזורים וגם לחיזוק הקשר עם העמותה. החוויה שלנו מהכנס הייתה טובה מאוד, ראינו בכנס הזדמנות להכיר ולשמוע מהחוויות של השינשינים שהיו לפנינו ובעיקר היה מאוד מרגש לראות את הקשר העמוק בינם לבין העמותה, וזהו הדבר המדגיש את ההמשכיות של שנת השירות, דבר שלדעתנו הוא מאוד חשוב.

כשנחזור הביתה בראש השנה יהיה לנו הרבה על מה לחשוב. על מי אנחנו רוצים להיות בקומונה, על מי אנחנו רוצים להיות בשביל החניכים שלנו ובעיקר לצפות לעשייה שרק מתחילה.

  
 • מרחב כרמל (צהרון)
  • שנת שירות
   • שיקום
    • קיימות
     • רווחה בקהילה

       
      © כל הזכויות שמורות לעמותת שחרות / רח' הרקפות 2 יקנעם 20692 / טל: 077-7100290 / inbarkeren123@gmail.com

      דף הבית | אודות | קהילת שחר | גלריה | לתרומות | דרושים | צור קשר | English |   

      Tivonet