אדמה זה מלוכלך אקונומיקה זה נקי?/ ימית ארז

בשבוע שעבר כולנו הזדעזענו מהמקרה הנורא של הפעוטות שמתו כי נשמו חומר הדברה בביתם. מעבר למחדל הנקודתי, המקרה מעלה שאלות ותהיות על החומרים שאנחנו מכניסים אלינו הביתה. מה אנחנו יודעים עליהם? על הנזק והסיכון שהם גורמים? והאם זה מצדיק את התועלת?

הבית שלנו מלא כימיקלים סינתטיים, כימיקלים שפיתחנו בעיקר במאה השנה האחרונות לשירותנו. האמת היא שאנחנו יודעים מעט מאוד על החומרים שאנחנו חשופים אליהם. 90% מהם לא נבדקו כראוי ולא ידועה מידת השפעתם עלינו. דווקא חלק מהכימיקלים הידועים כרעילים ומסוכנים משמשים אותנו בחיינו ואנו חשופים להם בחומרי ניקוי, קוסמטיקה, הדברה ועוד. רבים מהכימיקלים אינם מתפרקים בגוף האדם והם נצברים ומזיקים.

מה נקי מה מלוכלך?

האם גם לכם יצא להגיד לילד שהרים משהו מהמדרכה ושם בפה: אל תרים זה מלוכלך? הילד הבין שהמדרכה מלוכלכת ודברים מלולכים לא שמים בפה. ואז כשאמרתם לו אחרי האוכל- תשטוף את הידיים הן מלוכלכות. האם הוא מבין שהאוכל הוא לכלוך? מאוד מבלבל להיות ילד. אבל האמת היא שגם לנו לא תמיד ברור מה נקי ומה מלוכלך. נכון שזה לא נעים שהידיים הקטנות ימרחו את הבננה על הספה, או קפה שנשפך על הרצפה והופך אותה דביקה, אבל אם אנחנו אוכלים את זה, האם יש סיבה לנקות את זה עם חומרים רעילים? ומה עם בוץ? האם בוץ הוא לכלוך? האם יש צורך בחומרי ניקוי קשים כדי לסלק קצת בוץ מהרצפה? אז נכון, עדיף שהבוץ יישאר בחוץ ולא על השטיח, זה עדיין לא הופך אותו ללכלוך.קצת מים ואין בוץ. עם הבוץ ועם הבקטריות שבו הגוף שלנו יודע להתמודד. מחקרים חדשים מראים היום- שדווקא ההמנעות האובססיבית שלנו מחשיפה לטבע ולקצת "לכלוך", מעלה תחלואה ואלרגיות. ה"זקנים" שבינינו שרצו בחוץ ושחקו בבוץ, ולא שטפו כל הזמן ידיים, חלו, בד"כ הרבה פחות מהילדים היום. כתבה מעניינת בנושא תמצאו כאן: http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1033359

החולשה שלי בתחום, היא בגדים. אם לבשתי בגד במשך היום, מבחינתי הוא מלוכלך. גם אם אין עליו כתמים, גם אם הוא לא מסריח. ידיד גילה לי את השיטה של "כביסת ארון", מקפלים ושמים בארון, והבגד 'נקי'. אבל באמת, מעבר לבזבוז החשמל, המים, ושעות העבודה שלנו, שגם ככה במחסור, אין שום סיבה לנקות בגד אחרי שימוש אחד, בסבון המכיל כימיקלים ודטרגנטים המזיקים לנו ולסביבה. ישנם סבוני כביסה אקולוגיים או כדור כביסה החוסך שימוש בסבון, אשר מנקים את הבגדים היטב. (ד"א, תוכלו לקנות דרכנו כדור כביסה). אני יודעת, גם אני מכורה לריח הכביסה הנקייה. הריח נותן לנו תחושה של ניקיון. אז הבה ונתחכמה לו- ונוסיף בעצמנו כמה טיפות שמן אתרי נעים, במגירת המרכך, שיפנק לנו את הכביסה בריח טוב, בלי לחשוף אותנו ואת הסביבה לכימיקלים רעים.

את הרצפה, במיוחד אם יש ילדים ותינוקות, כדאי לשטוף במים עם שמנים אתריים, ואם אתם בתחושה שיש צורך בהמסת שומנים, או דביקות- אפשר להשתמש בסבון אקולוגי, או בחומץ. ממש עדיף שהפעוט הזוחל יהיה חשוף ל"לכלוך", מאשר לאקונומיקה או חומרי ניקוי קונבנציונלים.

ומה לגבי נמלים וגו'קים- חומרי ההדברה הביתיים מכילים רעלים של ממש. ואין שום סיבה לחשוף את עצמנו ואת ילדינו לרעלים כאלו. ניתן למצוא היום הדברה ירוקה, על בסיס טבעי בלבד, או עם מינונים מאוד נמוכים של חומר רעיל- ולא בריסוס. אז במקום "תמות נפשי עם ג'וקים" שמציעים לנו התרסיסים והמדבירים הקונבנציונאליים, חפשו אלטרנטיבות. לשמחתנו הן רבות וטובות. מידע נוסף וחשוב על סיכונים בבית ופתרונות ירוקים ניתן לקרוא חוברתשל קופת חולים כללית.

ועוד לא דיברנו על זה שבשם הניקיון אצלנו בבית אנחנו מזהמים את הסביבה שלנו, וממלאים אותה ברעלים שלא מתפרקים בקלות, חודרים למי השתייה שלנו, לאדמה ולאוויר.

אז בשם הבריאות שלנו והעתיד של הסביבה שלנו, בואו נעשה את הסוויץ': אדמה זה בריא, ואקנומיקה זה רעל.

רק בריאות!

 • מרחב כרמל (צהרון)
  • שנת שירות
   • שיקום
    • קיימות
     • רווחה בקהילה

       
      © כל הזכויות שמורות לעמותת שחרות / רח' הרקפות 2 יקנעם 20692 / טל: 077-7100290 / inbarkeren123@gmail.com

      דף הבית | אודות | קהילת שחר | גלריה | לתרומות | דרושים | צור קשר | English |   

      Tivonet